faktura za wynajem samochodu

21-05-2018

Czy ubezpieczyciel zapłaci fakturę za wynajem samochodu?

Uczestniczyłeś w kolizji lub wypadku nie z własnej winy i niestety samochód nie nadaje się do jazdy. Dowiedziałeś się, że należy Ci się auto zastępcze. Udałeś się do wypożyczalni samochodów i po załatwieniu masy formalości nareszcie masz się czym poruszać. Po zakończeniu najmu otrzymałeś fakturę, opłaciłeś i oczekujesz zwrotu wyłożonych pieniędzy od ubezpieczyciela sprawcy wypadku. Nie zawsze odzyskanie pieniędzy za wynajęte auto jest proste.

Batalie o zwrot kosztów najmu samochodu zastępczego się toczą z Towarzystwami Ubezpieczeniowymi od lat. Ci ostatni jeszcze niedawno masowo odmawiali wypłaty pieniędzy i przekonywali, że poszkodowany nie używał auta do celów zarobkowych, albo mógł równie dobrze poruszać się komunikacją miejską. Dopiero wyrok Sądu Najwyższego ułatwił życie poszkodowanym kierowcom. Sędziowie uznali, że zwrotu kosztów najmu należy się w większości przypadków, w których wcześniej go odmawiano.

Wszystkich kłopotów możesz uniknąć zamawiając auto zastepcze z polisy OC sprawcy u nas. Wystarczy jeden telefon i kończą sie kłopoty. Przede wszystkim nie angażujesz żadnych środków i samochód dostajesz na cały okres likwidacji szkody. To my rozliczymy się z ubezpieczycielem i będziemy wykazywać zasadność wynajmu nawet przed sądem.

Aby jednak otrzymać pieniądze za wynajem samochodu zastępczego musimy na samym początku spełniać kilka podstawowych warunków gdyż ubezpieczyciele nie są skłonni zwracać nam pieniądze "w ciemno".

Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą i auto jest firmowe to bez żadnego problemu ubezpieczyciel powinien zapłacić za fakturę wynajmu. Ale samochód do celów prywatnych to już trochę inna sprawa. Tu musisz wykazać, że jest Ci on niezbędny w codziennym życiu. Na przykład uszkodzony pojazd był jedynym środkiem lokomocji w rodzinie, służył do dojazdów do pracy, dowozie dzieci do szkoły itp. O wszystkim należy przekonać Towarzystwo Ubezpieczeniowe lub sąd, w który niestety kończą się niektóre sprawy.

Inną sprawą jest kwestionowany przez TU czas najmu samochodu. Jeśli samochód jest "jezdny" należy nam sie tylko na czas faktycznej naprawy samochodu. Ale w tym wypadku ubezpieczyciele często nie chcą liczyć na przykład czasu potrzebnego na sprowadzenie części czy nawet na schnięcie lakieru. Gdy z kolei samochód nie nadaje się do dalszej jazdy co mamy potwierdzone na przykład notatką policyjną okres wynajmu auta zastępczego to czas od zaistnienia wypadku do czasu wyjazdu sprawnego samochodu z warsztatu naprawczego. Niestety w tak nawet oczywistych dla nas przypadkach sprawy kończą się przed sądem gdyż ubezpieczyciele będą starać się aby koszt ich odpowiedzialności był jak najmniejszy.

Aby uniknąć powyższych niedogodności wystarczy wynająć samochód zastępczy u nas. To na nas będzie ciążyć prawidłaowe rozliczenie się z wynajmu samochodu, Ty nie wyłożysz ani złotówki a cieszyć się będziesz samochodem tej samej klasy co Twój na cały okres likwidacji szkody.